Skuteczne leczenie blizn potrądzikowych

Nowoczesne techniki laserowe pozwalają na likwidację blizn potrądzikowych nawet wiele lat po ich powstaniu. W niektórych przypadkach leczenie lepiej jednak rozpocząć jak najwcześniej. Zwłaszcza, że efekty nie zawsze pojawią się od razu po pierwszym zabiegu.

Trądzik pospolity to problem praktycznie każdego człowieka w okresie dojrzewania. Według szacunków mniej lub bardziej zaawansowaną formę trądziku ma 80% społeczeństwa. Nie wszyscy mogą poradzić sobie z nim sami. 25% chorujących musi zasięgnąć porady lekarza specjalisty i ściśle stosować się do zaleceń dermatologa. Niestety, nie zawsze się tak dzieje, co bezpośrednio wpływa na pojawienie się powikłań. Należą do nich blizny potrądzikowe, które są problemem nie tylko kosmetycznym. W wielu przypadkach – zwłaszcza gdy blizny są duże i jest ich wiele – to także kłopot psychologiczny.

blizny potradzikowe cover

Dlatego nie ma co zwlekać i trzeba zacząć leczyć blizny potrądzikowe jak najszybciej. Najlepiej zacząć od wizyty u specjalisty dermatologa, bo terapię za każdym razem dobiera się indywidualnie. Poza tym czas rozpoczęcia leczenia jest kluczowy przy bliznach przerosłych i keloidach. Wprawdzie laseroterapię można zacząć nawet wiele lat po powstaniu blizn, ale trzeba wziąć pod uwagę, że nie zawsze będzie to wtedy skuteczne, a części blizn nie zlikwiduje się całkowicie, a tylko spłyci. Mimo tego i tak będzie to znaczny efekt kosmetyczny, bo będą one zauważalne tylko z bardzo bliskiej odległości.

Metody leczenia blizn potrądzikowych

Nie ma jednej, polecanej przez wszystkich metody leczenia blizn potrądzikowych, bo wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Z tego powodu najbardziej skuteczne są metody skojarzone, czyli stosowanie kilu sposobów w ramach jednej terapii. Metodę leczenia blizn potrądzikowych dobiera się do wieku pacjenta, typów i wielkości blizn.

– Oprócz tego istotne jest też doświadczenie lekarza, a także możliwości sprzętowe, jakimi dysponuje dany ośrodek. Warto więc wybrać klinikę, w której pracują nie tylko doświadczeni specjaliści, ale też taką, która dysponuje urządzeniami zapewniającymi komfort wyboru wszystkich metod terapeutycznych – podkreśla dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Leczenie blizn – nie tylko laseroterapia

W leczeniu powikłań trądziku pospolitego nie zawsze trzeba zaczynać od technik laserowych. Także mikrodermabrazja może okazać się wystarczająca, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na serię sześciu zabiegów. W niektórych przypadkach nie trzeba będzie nawet łączyć jej z innymi metodami leczenia.

Skuteczna jest też kriochirurgia, czyli zamrażanie ciekłym azotem lub podtlenkiem azotu komórek w celu ich uszkodzenia i zaniku. Stosuje się ją jednak głównie na plecach.

Łączone techniki leczenia blizn potrądzikowych

Najbardziej skuteczne u większości pacjentów są jednak metody skojarzone, czyli łączenie różnych technik. Zapewnia to nie tylko lepsze efekty terapeutyczne, ale też przyspiesza terapię. A właśnie na efektach w szybkim czasie najbardziej zależy pacjentom. Miejscowo stosuje się preparaty z witaminy E i C oraz pochodnych hydrochinonu. Dołącza się do tego zabiegi laserowe oraz  mikrodermabrazję. W niektórych przypadkach niezbędne będą zabiegi chirurgii plastycznej, zwłaszcza jeśli blizny są bardzo duże. Wspomaga się je dermabrazją chemiczną, laserową lub mechaniczną.

Niektórzy specjaliści skłaniają się ku rozpoczynaniu od mikrodermabrazji, zakończonej peelingami chemicznymi. Można też łączyć zabiegi laserowe z peelingami chemicznymi, kriochirurgię z termabrazją laserową, a doogniskowe podawanie kortykosteroidów z kriochirurgią.

Najbardziej popularne są jednak stale rozwijane metody laserowe. Głównie dlatego, że mogą rozpocząć się nawet wiele lat po pojawieniu się blizn potrądzikowych. Niewiele zmienia to w skuteczności metody, która pozwala spłycić laserem blizny zanikowe i spłaszczyć blizny przerosłe oraz keloidy. Laseroterapia jest też najlepsza w minimalizowaniu ryzyka nawrotu blizn.