Czym są Kłykciny Kończyste?

Infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) powoduje kłykciny kończyste, czyli zmiany w okolicy genitaliów. Choć znanych jest już ponad 120 typów HPV, najczęściej dwa z nich powodują tę chorobę, która objawia się wykwitami na skórze i błonach śluzowych, widocznymi zwłaszcza po stosunku seksualnym.

Typy HPV diagnozuje się za pomocą badań molekularnych. Pozwoliły one już na rozpoznanie około 120 z nich, ale nie każdy ma istotne znaczenie przy infekcji błon śluzowych lub skóry. Najczęstsze są typy 6 i 11, które powodują ponad 95 proc. zachorowań na kłykciny kończyste. Drugie w kolejności zakażeń są typy 16 lub 18, które są wprawdzie znacznie rzadsze, ale dużo groźniejsze i mogą powodować raka.

Uwaga: Jeśli masz kłykciny kończyste, sprawdź czy wirus który je wywołał nie może być przyczyną nowotworu! Test zamówisz przez interenet tutaj – kliknij.

Sposoby zakażenia się kłykcinami kończystymi

Choroba rozprzestrzenia się wśród partnerów seksualnych. Zakaźność ocenia się na 60%, co przekłada się na to, że praktycznie znakomita większość osób aktywnych seksualnie w ciągu swojego życia spotyka się z infekcją HPV. Z reguły jednak objawy nie są dostrzegane, a infekcja jest przejściowa.

– W populacji ogólnej występowanie brodawek płciowych – jako najbardziej widocznego objawu przy zakażeniu się HPV – szacuje się na zaledwie 1-3% chorych – mówi dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Objawy kłykcin kończystych

Z reguły kłykciny kończyste można rozpoznać po wykwitach, pojawiających się na skórze. Najczęściej są one niewielkie, kilkumilimetrowe, ale mogą się łączyć. Jak wyglądają? Jak grudki w kolorze jasnoróżowym, niekiedy brunatnym. Ich powierzchnia z czasem pokrywa się nitkowymi wypustkami, albo jest brodawkowata. Z biegiem czasu mogą stać się masą podobną nieco do kalafiora.

– Mężczyźni zmiany chorobowe mają najczęściej w okolicach żołędzi, na wędzidełku, w rowku zażołędnym oraz na wewnętrznej blaszce napletka. Niekiedy także w ujściu cewki moczowej, na mosznie, a nawet kanale odbytu czy pachwinach. Kłykciny kończyste u kobiet z reguły zlokalizowane są na wargach sromowych, w przedsionku pochwy, ujściu cewki moczowej oraz w samej pochwie i części pochwowej szyjki macicy – wylicza dr n. med. Dorota Kozicka, dermatolog i wenerolog z Clinica Dermatologica.

Najczęściej objawami choroby nie są dolegliwości bólowe. Nie pojawia się również świąd. Niekiedy zwęża się natomiast ujście cewki moczowej, co jednak rzadko bywa zauważane przez pacjentów. Kłykciny kończyste powodują natomiast duże zmiany estetyczne i związany z tym dyskomfort. Zaburza to spokój pacjentów, wywołuje obawy o ogólny stan zdrowia czy płodność. Wpływa też na zaniechanie stosunków płciowych.

Leczenie kłykcin kończystych

Kłykciny kończyste można leczyć zabiegowo, a także farmakologicznie. Wszystko zależy od tego jak duże są zmiany chorobowe, ale czasami również od doświadczenia lekarza, który prowadzi leczenie. Najbardziej istotne jest jednak to, że nawet usunięcie zmian skórnych nie eliminuje wirusa, więc można spodziewać się nawrotów. Będą one bardziej intensywne w momencie obniżonej odporności organizmu. Duży wpływ na częstotliwość nawrotów ma też palenie papierosów, częste zmienianie partnerów seksualnych oraz niezachowana higiena życia płciowego.

Ważne: Jeśli pacjenta stwierdza u siebie kłykciny kończyste – warto zrobić badanie PCR (test) z typowaniem Wirusa HPV, który jest odpowiedzialny za pojawienie się kłykcin. Dzięki temu badaniu sprawdzisz, czy wirus HPV który u Ciebie odpowiedzialny jest za pojawienie się kłykcin – nie prowadzi do nowotworu (raka)!  Test HPV 37, można zamówić do domu z tej strony: https://drwenerolog.pl/produkt/test-klykciny-konczyste/

Tutaj przeczytasz więcej o metodach leczenia kłykcin kończystych