Kłykciny kończyste na penisie

Kłykciny kończyste pojawiające się w wyniku zakażenia wirusem HPV mogą ujawnić się m. in. na penisie. Są bardzo uciążliwe i mogą być bardzo rozległe. Często są doskonale widoczne, co praktycznie uniemożliwia prowadzenie aktywnego współżycia seksualnego.

Z reguły kłykciny kończyste pojawiają się w miejscach, w których istnieje możliwość mikrourazów, występujących na przykład po stosunku seksualnym. Ich przyczyną jest wirus HPV typu 6 i 11. Bardzo łatwo zarazić się nim od partnera seksualnego. Według ekspertów nawet po pierwszym stosunku istnieje duże ryzyko, że wirus się pojawi, bo oszacowano, że ok. 50 proc. aktywnych płciowo osób jest nosicielem HPV.

Dlatego szczepienia zapobiegające namnażaniu się wirusów przeprowadza się u młodych osób, najczęściej przed rozpoczęciem nauki w gimnazjum. Chodzi bowiem o to, by były jeszcze przed inicjacją seksualną.

Kłykciny kończyste na penisie występują na żołędzi, w okolicach wędzidełka czy na wewnętrznej stronie napletka. Znacznie rzadziej wykwity pojawiają się w okolicy cewki moczowej,  w pachwinach czy na skórze worka mosznowego lub łona.

Łatwo je rozpoznać. Początkowo są miękkie i białawe, szare lub różowe. Są małe i dopiero z czasem zaczynają się łączyć, przekształcając się w wykwity o kalafiorowatej powierzchni. Nie towarzyszy im żaden ból, ani swędzenie. Nie pojawiają się żadne objawy towarzyszące np. w postaci podwyższonej temperatury.

– Kłykciny kończyste na penisie mogą też pojawić się w postaci płaskich wykwitów o szerokiej podstawie, znajdujących się u nasady prącia lub żołędzi. Czasami pojawiają się niezależnie od występujących jednocześnie kłykcin kończystych na żołędzi i napletku – mówi lek. med. Monika Konczalska, specjalista dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Kłykciny kończyste można też wykryć, gdy nie są jeszcze widoczne. Wystarczy w podejrzanym miejscu dokonać pędzlowania 5% roztworem kwasu octowego. Jeśli po chwili pojawią się białe ogniska o nieregularnych kształtach, możemy być już pewni, że to kłykciny kończyste. Można je leczyć zarówno farmakologicznie, jak i zabiegowo. Polecana jest też laseroterapia, która znacznie ogranicza ryzyko nawrotów choroby.

Zobacz więcej o sposobach leczenia kłykcin kończystych.