Kłykciny Kończyste odbytu

Kłykciny kończyste na odbycie. W ostatnich latach notuje się stały wzrost zachorowań spowodowanych wirusem brodawczaka ludzkiego. Obniża się też średnia wieku chorych. Kobiety średnio chorują w wieku 19 lat, natomiast mężczyźni w wieku 22 lat. Niczym niezwykłym nie są też kilkunastoletni pacjenci. W efekcie kłykciny kończyste mogą pojawić się np. na odbycie.

Zakażenie wirusem HPV, powodujące wystąpienie kłykcin kończystych, jest bardzo łatwe. Wystarczy jeden kontakt seksualny z osobą zakażoną, by także zacząć zmagać się z tą często wstydliwą chorobą. Tymczasem szacuje się, że nosicielami wirusa jest połowa osób aktywnych seksualnie.

Kłykciny kończyste manifestują się w postaci wykwitów, które przybierają biały, jasnożółty, albo nawet lekko różowy kolor. Ich powierzchnia jest chropowata. Początkowo są niewielkich rozmiarów, mają zaledwie po kilka milimetrów, z czasem mogą jednak łączyć się w większe skupiska. Wtedy mogą mieć nawet „kalafiorowatą” powierzchnię.

Ryzyko zakażenia wirusem HPV rośnie wraz ze zwiększającą się liczbą partnerów seksualnych. Najczęściej kłykciny występują na błonach śluzowych, ale zdarzają się także na odbycie. Do zakażenia może dojść nie tylko po kontakcie seksualnym, ale również z powodu nieodpowiedniej higieny, albo np. wspólnej kąpieli z osobą zakażoną. Kłykciny kończyste u dzieci najczęściej pojawiają się właśnie na odbycie.

Choroba rozwija się od 6 tygodni do 8 miesięcy. Zazwyczaj średnia wynosi 3 miesiące. Oprócz dzieci, na tę odmianę cierpią najczęściej mężczyźni. Głównie bierni homoseksualiści, którzy uprawiają stosunki analne. Szybkiemu rozwoju choroby sprzyja większa wilgotność w tej okolicy. Właśnie z tego powodu najczęściej kłykciny na odbycie osiągają największe rozmiary. Szybko rosną i przypominają narośle kalafiorowe. Umiejscowione są przy tym nie tylko na zewnątrz odbytu. W niektórych przypadkach brodawki dostają się do kanału odbytu. Można je tam wykryć podczas badania rektoskopowego.

– Leczenie kłykcin na odbycie trzeba więc rozpocząć jak najszybciej, by nie dopuścić do ich nadmiernego wzrostu. To niezmiernie istotne głównie ze względu na skuteczność późniejszego leczenia – podkreśla dr n. med. Igor Michajłowski, właściciel Clinica Dermatologica w Gdańsku.