Kłykciny kończyste sromu / pochwy

Kłykciny kończyste u kobiet mogą pojawić się już kilka tygodni po zakażeniu wirusem HPV. Najczęściej dotykają warg sromowych oraz pochwy i warto jak najszybciej rozpocząć ich leczenie. Im szybciej zacznie się terapia, tym większe szanse, że nie będzie nawrotów choroby.

Kłykciny kończyste u kobiet z reguły występują w postaci miękkich grudek/brodawek, które pojawiają się na wargach sromowych oraz przyległych okolicach w zakresie całego krocza. Pojawiają się już kilka tygodni po zakażeniu, choć średni okres do manifestacji choroby to ok. 3 miesięcy. Zdarza się jednak, że zakażenie wirusem HPV nawet przez dwa lata przebiega zupełnie bezobjawowo.

Kłykciny kończyste na sromie są na początku małe, zaledwie kilkumilimetrowe. Dopiero z czasem łączą się, tworząc większe skupiska narośli. Atakują nabłonek pochwy, cewkę moczową, ale najczęściej występują na wargach sromowych oraz okolicach. Zdarzają się też na odbycie oraz szyjce macicy.

Na sromie kłykciną kończyste łączą się, tworząc charakterystyczny koguci grzebień. Są miękkie i łatwo widoczne. Wykwity mogą rozlewać się na przyległe części ciała, przede wszystkim w okolicę fałdów pachwinowych. Tam jednak najczęściej mają znacznie bardziej brodawkowatą powierzchnię. Są też bardziej twarde.

– W niektórych przypadkach brodawki mogą przekształcić się w wykwity o szerszej podstawie, która może nawet zamaskować wejście do pochwy. Nie warto do tego dopuścić, wcześniej zgłaszając się do specjalisty. Najlepiej od razu po wystąpieniu pierwszych objawów – mówi dr n. med. Dorota Kozicka, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Do takiej eskalacji wykwitów kłykcin kończystych dochodzi najczęściej u kobiet w ciąży. U nich kłykciny rozrastają się bowiem znacznie szybciej. Podobnie jak u kobiet, które są leczone środkami immunosupersyjnymi.

Najlepiej więc szczepić się przeciwko wirusom HPV, co zminimalizuje ryzyko wystąpienia kłykcin kończystych nawet w przypadku aktywnego życia seksualnego i częstego zmieniania partnerów. Najważniejsze jest jednak to, aby odbyło się to przed zakażeniem czyli najlepiej przed rozpoczęciem współżycia. Dlatego najczęściej szczepieniom poddawane są nastolatki ze szkół podstawowych.