Kłykciny Kończyste u Kobiet

Kłykciny kończyste u kobiet są efektem zakażenia wirusem HPV. Jego nosicielem jest co czwarta osoba w wieku do 25 lat i co druga w wieku do 50 lat. Nie wszystkie zakażenia kończą się jednak objawami. U kobiet spory odsetek infekcji kończy się wręcz samowyleczeniem.

Nie zawsze się tak jednak dzieje. Odpowiedź immunologiczna organizmu może być za słaba, a wtedy możemy spodziewać się manifestacji choroby. Jej efektem może być nawet rak szyjki macicy, ale najczęściej są to kłykciny kończyste, czyli narośle, pojawiające się na skutek zakażenia wirusem HPV. Typy 6 oraz 11 tego wirusa odpowiadają za zdecydowaną większość zakażeń, powodując nawet 90% przypadków występowania kłykcin kończystych.

– W ostatnich latach lekarze specjaliści obserwują stały wzrost zachorowań. Zmniejsza się też średnia wieku pacjentów, którzy zmagają się z efektami zakażenia wirusem HPV po raz pierwszy. Nieznane są jednak dokładne statystyki zachorowań, bo wielu pacjentów nie zgłasza się do lekarza z tym problemem. Niestety, sprawia to też, że czasem przychodzą, gdy objawy są już bardzo zaawansowane – mówi lek. med. Monika Konczalska, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

U kobiet zakażenie najczęściej manifestuje się na sromie. Kłykciny kończyste na odbycie z reguły są efektem zakażenia wtórnego. Mogą też występować jako następstwo stosunków analnych. Rzadziej występują na błonie śluzowej jamy ustnej.

U kobiet występują jako brodawki o niewielkim rozmiarze, sięgającym kilku milimetrów. Łączą się jednak, gdy wzrastają, tworząc większe skupiska o kalafiorowatej powierzchni. Mogą pojawiać się na nabłonku pochwy, na wargach sromowych, okolicach odbytu, cewki moczowej, a także szyjki macicy. W skrajnych przypadkach mogą przekształcić się w kłykciny olbrzymie Buschkego-Lowensteina, które w gruncie rzeczy są odmianą raka brodawkującego. Dlatego kobietom zaleca się regularne badania skriningowe, zawierające między innymi cytologię szyjki macicy. Warto też w takim przypadku przekonać partnerów seksualnych, by także oni poddali się badaniom.

Kłykciny kończyste u kobiet w ciąży

Kobiety ciężarne również chorują na kłykciny kończyste. I znacznie trudniej je u nich leczyć, bo szybko się rozprzestrzeniają i rozrastają. To właśnie u nich może dochodzić do sytuacji, kiedy kłykciny zasłaniają całe wejście do pochwy.

Co więcej, obecność brodawczaków ludzkich podczas porodu może spowodować zakażenie dziecka. Kłykciny kończyste powinno się więc leczyć podczas ciąży, by zmniejszyć ryzyko zakażenia potomka. Terapia musi od początku do końca być prowadzona przy współpracy i konsultacji z ginekologiem.