Kłykciny Kończyste u mężczyzn

Mężczyźni są tak samo często nosicielami wirusa HPV, jak kobiety. Może on powodować raka prącia, ale również kłykciny kończyste. W ostatnich latach szybko rośnie liczba zakażeń, obniża się też wiek osób, które stykają się z wirusem, bo coraz szybciej dochodzi do inicjacji seksualnej.

Kłykciny kończyste to wykwity w postaci białawych grudek pojawiających się na skórze. Najczęściej są niewielkie, ich nieregularny kształt sięga kilku milimetrów. Z czasem się rozrastają i łączą, tworząc większe skupiska, które mogą mieć chropowatą powierzchnię.

Do zakażenia wirusem HPV dochodzi w wyniku stosunku seksualnego z jego nosicielem lub nosicielką. Szacuje się, że nawet co druga osoba po 50 roku życia jest jego nosicielem. HPV ma też co czwarty 25-latek. Wirus szybko się rozprzestrzenia, bo bardzo łatwo się nim zakazić nawet podczas pierwszego w życiu stosunku.

– Średni wiek zakażonych mężczyzn to 22 lata, choć granica ta cały czas się przesuwa. Do zakażeń dochodzi już wcześniej, bo z obserwacji wenerologów i dermatologów wynika, że zgłaszają się do nich coraz młodsi mężczyźni i chłopcy z objawami kłykcin kończystych – mówi dr n. med. Marta Malek z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Ryzyko zakażenia rośnie też wraz z liczbą partnerów seksualnych. Nosicielem wirusa HPV można jednak zostać nie tylko w wyniku stosunku płciowego. Może też dojść do niego ze względu na niedostateczną higienę osobistą miejsc intymnych, albo nawet wspólną kąpiel z osobą zakażoną.

U mężczyzn kłykciny kończyste najczęściej pojawiają się z powodu wirusa HPV-6 i HPV-11. Atakują głównie prącie oraz jego okolice. Mogą uwidocznić się na żołędzi, napletku oraz okolicach wędzidełka, a więc w miejscach, gdzie łatwo dochodzi do mikrourazów. Rzadziej na cewce moczowej, skórze worka mosznowego, pachwinach czy łonie.

Kłykciny kończyste u mężczyzn mogą być małe i miękkie, a także mieć szerszą podstawę. Na prąciu mogą też występować obie formy jednocześnie. Zdarza się to np. w okolicach odbytu i w samym kanale odbytu. Najczęściej w efekcie stosunków analnych pomiędzy homoseksualistami. Kłykciny odbytu pojawiają się u partnera biernego i mogą szybko rosnąć, co powoduje niekiedy wtórne zakażenia.